анти - скала медиуми

Вие сте тука: Насловна -> производи -> филтрација компоненти -> анти - скала медиуми
Ние сме техничко Taiwan анти - скала медиуми производителот, фабрика, на снабдувачот и извозникот. Во зависност од стабилна инвестиција, чувствувате компетентност и добар по продажба на услуги, ние сме ни направи, како еден од водечките производители и извозници во оваа индустрија. Ние и ветуваме на квалитетни производи и конкурентна цена и за време на испорака за вас. Ние сме биле воспоставување на долгорочни бизнис со нашите клиенти. Ако сте заинтересирани за некој модел на нашите производи, ве молиме да бидат слободни да контакт.
  • анти - скала медиуми - Evolet Anti-Scale Media


модел: Evolet Anti-Scale Media
анти - скала медиуми
evolet анти - скала медиуми

воведувањето

карбонат цврстина:
нашата вода за пиење доаѓа од подземните. оваа подземна вода е постојано се додава врз од страна на дожд вода., кога дождот поминува низ атмосферата, таа се збогатува со јаглерод диоксид (CO2). јаглеродна киселина (H2CO3) е формирана од врската на H2O (вода) и CO2 (јаглерод диоксид). јаглеродна киселина е растворувач на калциум. после дождот тоне во почвата, јаглеродна киселина екстракти на калциум од калциум богата камен. низ овој процес водород карбонат [ca (HCO 3) 2] е формирана. овој процес за екстракција завршува кога водата е заситен со калциум. тоа значи дека јаглеродна киселина и калциум се во јаглеродна киселина – калциум рамнотежа. зависност од земјата квалитет (износ на калциум и износот на јаглеродна киселина) повеќе или помалку калциум е извлечена во водата.

Како не NSF уверение evolet анти - скала работа со медиуми?
најважниот фактор во развојот на обврзници од јони е на површината. површината која ги охрабрува обврзниците раст. овие обврзници се формира во нормални водоводни цевки. според "брауново движење на молекули" обврзница е создадена кога одреден број на калциум и магнезиум јоните се сретнат во одредена констелација. оваа креација на обврзници е сосема случаен. со знаење за овие површини се постави за цел да се развие површина која калциумовите јони ќе го прифати како дефиниција и формата во кристали. суштинско значење за развојот на кристали е енталпија. ова е енергијата потребна да формираат кристали или нова слој на кристали. многу важна развој во evolet анти - скала катализатор е дека нано - структура на површината на катализатор намалува енталпија потребни доволно за да им овозможи на сите јони да се формираат во кристали, дури и во ладно вода. целосно, evolet анти - скала медиумите може да се опише како вештачки дефиниција која им овозможува за сите калциум и магнезиум јоните да се формираат во безопасни кристали. кога кристали растат, тие губат контрола врз шаблони и се исплакнат далеку со проток на вода. сега нови кристали може да се формира на дефиниција.

Реалниот живот пример на вештачки дефиниција
ако имате заситени сол решение во чаша, без кристали ќе формира. Меѓутоа, ако се стави волна тема во водата, кристали
ќе почне да форма на неа. волна тема функционира како artifi социјална дефиниција, намалување на енталпијата и поттикнување на растворени соли за да формираат кристали. според новата истрага од страна rotek инженери ве советуваме да инсталирате дополнителен полипропилен 5 Микрон кертриџ систем по секој анти evolet - скала систем да се создаде дополнителни дефиниција на системот кертриџ. тоа ќе ви донесе 2 - 3 пати поголема ефикасност.

Descaling ефект на анти evolet - скала медиуми
на evolet анти - скала медиуми, исто така, има descaling ефект врз скала веќе присутни во старите цевки, хардвер, и сл. водата доаѓа од медиумите е заситена со слободна CO2. карбонат цврстина во веќе постоечките скала се отстранети од овој CO2 заситени со вода и полека пливаат во вода. овој начин постојните скала е обично тешко се намали или отстрани во рок од 1 до 2 месеци.

Живот
на NSF уверение evolet анти - скала медиуми работи хемиски, сол и одржување слободни и има живот од 2 - 35 кг пластични тапан или според условот на купувачи. на evolet анти - скала медиуми не треба да се backwashed.

Evolet анти - скала медиуми
хемиска формула и составот: стакло обложени полимер
минералошки состав: керамички дефиниција

ss мембрана домување структура

рефус тежина

750 kg/m3

специфична површина , боја

270 m2/g

светло жолта топки, мрежест големина

толеранција решетката големина

mesh size

0.5-0.8 влакна надворешен дијаметар

tolerance mesh size ≤ 0,3 mm

3,0%

толеранција решетката големина≥ 1,2 mm

3,0%

волумен промена во вода

Макс60%

moister содржина

24-28%


операција состојба и размена капацитет

бесплатно сместување до проток

60-70%

услуга проток

30-50 m/h

дизајн концептот на 150 ppm

2.0-3.5 литри 1000 л/ ж тек

дизајн концептот на 300 ppm

3.5-6.0 литри 1000 л/ ж тек

работна температура

5°-70° c

pH вредност

6-9

медиуми живот , хемиски слободен, нема пена, без вентил, нема електрична енергија

2- 35 кг пластични тапан или според условот на купувачи

chemical free, no backwash, no valve, no electricity


Applications

• скала превенција:

evolet анти - скала медиумите е применлива во широк спектар на обработка на водата процеси, од големи - скала општински системи за мали - скала станбени третман единици. независно од системот големина, постојат оперативни дизајн параметри кои мора да се смета да се обезбеди ефикасна , проблеми слободно перформанси на evolet анти - скала медиуми. подземни или површински води се едноставно фрли во до проток на владата преку една или повеќе enpress садови под притисок со посебни до проток дистрибуција главата, содржат анти evolet - скала медиуми. препорачуваме да користите чакал поддршка слој за подобра дистрибуција на вода. да се подобри ефикасноста е докажано да се инсталира 5 20 микрон полипропилен кертриџ систем низводно по системот. - На повеќе садовите под притисок дизајн е или собраа во паралела проток или серија на протокот

протокот на секој сад се мери и тотализира за снимање на количината на водата третирана. не надминува препорачува брзината на протокот за да се избегне проблеми во функционирањето. секој систем е дизајниран со протокот регулирање на вентилот низводно да се задржи системот под притисок. за не. стоп работа е да се користат како дуплекс систем каде секој систем ќе се активира еден по друг во 20 - 30 минути циклус. - Храна услуги

• кафе, чај, кола и сок пие, еспресо машини, на пареа, за миење садови:
комерцијални

• индустриски / автомобил мие, перални, испарување охладители, хотели, болници, станови:
станбени

• перење, машини за миење садови, бојлери и котли, вода за пиење:
laundry, dishwashers, water heaters and boilers, drinking water

Прашање Сега +Прашање Сега -
Нашата експертиза ни овозможи да се обезбеди најдобрите

анти - скала медиуми

со подложување на нашите производи на строги мерки за контрола на квалитетот во текот на секоја фаза на производството и додека испраќање. Искрено се добредојдени сите релевантни пријатели од целиот свет треба да дојде за посета и соработка!
Italian, Italiano